وب نوشت های یک خبرنگار انقلابی

یک خبرنگار انقلابی
بسم الله الرحمن الرحیم
سالها گذشت
یک خاک صحنه خورده فضای مجازی و رسانه
برای انقلاب اسلامی
برای رهبر عزیزم
و برای شهدا
و یک مبارز انقلابی با بدخواهان انقلاب و دزدان نوامیس
...
کاش عاقبت بخیر شویم

من را در پیام رسان ایرانی سروش در کانال هوش سفید با موضوع آموزش مهارت رسانه و فضای مجازی دنبال کنید:

http://sapp.ir/aledavood

@aledavood

بایگانی

سید علیرضا آل داوود در گفت و گو با خبرنگار مباحث،  پیرامون بحث آسیب شناسی فضای مجازی، مصادیق و آفت های ولنگاری فرهنگی در این عرصه اظهار کرد:  امروز برکسی اهمیت انقلاب اسلامی پوشیده نیست و تعبیر رهبری مبنی براینکه اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی است، گویای کامل مطلب اهمیت انقلاب اسلامی است.

وی تاکید کرد:  اگر نسبت  خود را  با رسانه ای مجازی و شبکه های مجازی مشخص نکنیم، قوانین ما هماهنگ  و به روز با پیشرفت این ابزارها و برنامک ها نباشد،   در داخل کشور دچار یک فضای رها شده ای خواهیم بود که دشمن می تواند به بهترین نحو ممکن دراین بستر برای رسیدن به مقاصد شوم خود علیه آرمان های اسلام و انقلاب حرکت کند.

آل داوود افزود: دشمن می تواند در بستر یادشده اهداف خود را در قالب پیام های صوتی، تصویری و در پوشش تکنیک های عملیات روانی به مردم تحمیل کند، یکی دیگر از مهمترین مسائلی که در حوزه فضای مجازی برای ما مهم بوده و می تواند در ممانعت از رهاشدگی این فضای مجازی به ما کمک کند، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است.

کارشناس رسانه و فضای مجازی  افزود: شبکه ملی اطلاعات می تواند کمک شایانی به ما برای مدیریت فضای مجازی بکند، مدیرتی که به عنوان محدودیت کردن نیست، بلکه استفاده سریع ، امن و پاک به شبکه و در صورت لزوم نیاز به اینترنت است.

وی با اشاره به اینکه  شبکه اینترنت  جهانی ذیل یک آژانس فوق سری امنیتی آمریکا در حال فعالیت است که ماموریت اصلی آن  ذائقه سنجی از جامعه ایران و جامعه جهانی برای تامین منافع امریکا  و استکبار است، تصریح کرد: بنابراین فضای مجازی به مثابه یک شمشیر دو لبه است که هم در آن تهدید و هم فرصت هایی وجود دارد.

*توهم “همه چیز دانی” آفت ناشی از عدم مدیریت فضای مجازی است

آل داوود عنوان کرد: به عنوان مثال استفاده نابجا از فضای مجازی به همان اندازه خطرناک است که استفاده نابجا از مواد دارویی خطرناک است، اگر دارو را با مدیریت صحیح مصرف نکنیم، به جای درمان،آسیب زا خواهد بود، فضای مجازی نیز اینگونه است، اینترنت هم به عنوان یک داروی ذهنی می تواند به شکوفایی استعداد ذهنی کمک کند ولی اگر مدیریت نشود باعث تخریب شده و انسان به جهلی خطرناک تر از جهل بی سوادی دچار می شود.

کارشناس رسانه و فضای مجازی  در توضیح انواع جهل و خطر جهل ناشی از اینترنت، گفت: امروزه تعریف جهل در جهان کنونی صرفا به نداشتن  اطلاعات  بیان نمی شود، بلکه داشتن اطلاعات غلط  و یا  پردازش نکردن اطلاعات نیز جهل نامیده می شود که در حوزه فضای مجازی شاهدیم که خرده اطلاعاتی که مردم از طریق شبکه های مجازی دریافت می کنند، توهم “همه چیز دانی” را به وجود آورده است.

images

*سن استفاده از اینترنت در ایران سن استانداردی نیست

وی یادآور شد:  یکسری خرده اطلاعات با مهندسی واژه ها از طریق شبکه های مجازی در اختیار مردم  قرار می گیرد که عمل شست  و شوی ذهنی را انجام می دهد و آنها را فریب  داده  و درگیر شایعات و تکنیک های عملیات روانی می کند، و به تبع مردم احساس می کنند همه چیز می دانند در حالی که اینگونه نیست.

آل داوود با بیان اینکه قطعا افزایش آمار خودکشی های اخیر در بین نسل جوان و افزایش آمار طلاق ها و خشونت های خانوادگی در سایه همین جهل اینترنتی است، عنوان کرد: فضای مجازی آسیب های خاص خودش را دارد، نخستین چیزی که فضای مجازی رها شده  می تواند از نسل جوان ما بگیرد، هویت است.

وی با تاکید براینکه سن استفاده از اینترنت در کشور ما یک سن استانداردی نیست برخلاف اینکه در کشورهای توسعه یافته غربی این سن استاندارد بوده وقوانین مشخصی وجود دارد، اذعان کرد: فردگرایی، خشونت گرایی، ترویج اباحه گری، تغییر سبک زندگی، فروپاشی خانواده ، ترویج نیهلیسم در فضای مجازی  از جمله آسیب های فضای مجازی رها شده  و بدون مدیریت است.

کارشناس رسانه و فضای مجازی بیان کرد: براساس تحقیقات ، کاهش کیفیت ارتباط میان فردی و روان شناختی فردی از تاثیرات فضای مجازی و فرد گرایی است، خشونت مجازی و آزار و اذیت روانی با  استفاده از واژگان در رسانه های برخط که از طریق نظرات و کامنت ها به وجود امده است باعث متنفر کردن عده ای زیادی از این فضا شده که از دیگر آفت های فضای مجازی است.

وی یادآور شد: امروز این تنفر و رنجش خاطر  متاثر از این خشونت مجازی با استفاده از واژگان در قالب نظرات در صفحات مجازی اشخاص  در قشر فوتبالیست ها و بازیگران می تواند یافت، گسترش بازی هایی چون کلش آف کلنز و جنگ قبیله ها در بین  سنین کم باعث اموزش غیر مستقیم  خشونت طلبی و قتل برای بقا  به آنها می شود.

** زنای ذهنی  و هرزه نگاری از آسیب های ولنگاری فرهنگی در فضای مجازی است

کارشناس رسانه و فضای مجازی  تصریح  کرد: فعالیت های خرابکارانه شامل هک کردن، نفوذ کردن، تولید بدافزارها و باج افزارها از دیگر اهداف بازی های    آن لاین در فضای مجازی طراحی شده توسط غرب است.

وی ادامه داد: پورنو گرافی و هرزه نگاری از جمله عمده ترین آسیب های فضای مجازی رها شده است که می تواند باعث به خطر انداختن شغل، زندگی و  سلامت افراد بشود، چرا که فرد احساس می کند می تواند در لوای یک اسم مستعار هر نوع رفتاری را داشته باشد که در این مجال نقش دین و خانواده دین دار به وضوح مشخص است.

آل داوود خاطرنشان کرد:  سهولت دسترسی به فضای هرزه نگاری متاسفانه آسیب زا است، هرزه نگاری یکی از زیر شاخه های ولنگاری فرهنگی در فضای مجازی است، تنوع طلبی، تغییر فرهنگ با اعمال جنسی، خیانت به همسر ، احساس گناه همیشگی  و  از بین رفتن فضای بین محارم و به نوعی زنای ذهنی  از مهمترین خصوصیات رفتارهای  نوین جنسی که ناشی از ولنگاری فرهنگی است.

 

وی همچنین ابراز کرد:  نداشتن سواد فضای مجازی و رسانه ای کافی و زمان  ناصحیح استفاده از ابزارهای اینترنتی از دیگر آسیب های ناشی از ولنگاری فرهنگی در فضای مجازی است، اعتیاد اینترنتی در بلند مدت می تواند بر روی فرد عارضه های بدی را بگذارد، که دست کشیدن از فعالیتهای خانوادگی و اجتماعی از آن جمله است.


منبع: صاحب نیوز


مباحثنظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی