وب نوشت های یک خبرنگار انقلابی

یک خبرنگار انقلابی
بسم الله الرحمن الرحیم
سالها گذشت
یک خاک صحنه خورده فضای مجازی و رسانه
برای انقلاب اسلامی
برای رهبر عزیزم
و برای شهدا
و یک مبارز انقلابی با بدخواهان انقلاب و دزدان نوامیس
...
کاش عاقبت بخیر شویم

من را در پیام رسان ایرانی سروش در کانال هوش سفید با موضوع آموزش مهارت رسانه و فضای مجازی دنبال کنید:

http://sapp.ir/aledavood

@aledavood

بایگانی
1421 سال پیش هنگامی که حضرت محمد(ص) در غدیر خم علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کردند ایرانیان نوروز را جشن گرفته بودند و نخستین روز اعلام ولایت ایشان همزمان با روز نخست نوروز شد.
نوروز روزی است که خداوند در آن از بندگان خویش میثاق گرفت که جز او را عبادت و پرستش نکرده و به او شرک نورزند و به فرستادگان و پیامبرانش و نیز ائمه هدی ایمان بیاورند.
نوروز نخستین روزی است که خورشید در آن طلوع کرد و باد در آن وزیدن گرفت و در آن روز درخشندگی زمین خلق شد.
نوروز روزی است که کشتی نوح بر کوه جودی کناره گرفت.
در این روز است که جبرییل بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد و درست در همین روز است که پیامبر اسلام، حضرت علی(ع) را بر شانه خود گذاشت تا او بت های قریش را از بیت الحرام پایین کشیده و آنها را در هم شکست.
نوروز روزی است که پیامبر به اصحابش دستور داد تا در مورد خلافت و ولایت مومنان با حضرت علی(ع) بیعت کنند.
نوروز روزی است که حضرت علی(ع) بر اهل نهروان پیروز شد.
نوروز روزی است که قائم ما در آن روز ظاهر می گردد و بالاخره نوروز روزی است که قائم ما در این روز بر دجال پیروز می گردد و او را به زباله دان کوفه آویزان می کند.
و هیچ نوروزی نیست مگر آنکه ما در آن روز انتظار فرج را داریم چرا که این روز از روزهای ما و شیعیان ما است که عجم(ایرانیان) آن را گرامی داشته ولی شما(اعراب) آن را ضایع می نمایید...
بسم الله...
یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبر الیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال.
ای برگرداننده دل ها و دیده ها، ای تدبیر کننده شب و روز، ای گرداننده حول و احوال، ما را به نیکوترین حال بگردان.
نوروز درگنجینه معارف اهل بیت(ع) و متون روایی ما از منزلت و جایگاه خاصی برخوردار است. به گونه ای که ایشان بر پاسداشت این روز سخن رانده و از مناسبت های مهم آن یاد کرده اند و راویان را با اسرار آن آشنا ساخته اند.
آنچه که با درنگ در روایات به دست می آید آن است که «نوروز» سمبل تحول و تغییر است البته تحول به سمت نیکویی و بهتر شدن، از این رو بزرگداشت چنین روزی آنچنان که ایرانیان مسلمان انجام می دهند با اهمیت خواهد بود.
مهم ترین سندی که بر نکو داشت نوروز دلالت دارد روایت معلی بن خنیس از امام صادق(ع) است. محدث بزرگ «علامه محمد باقر مجلسی» با قوی دانستن حدیث معلی آنرا صحیح ترین روایت از نوروز می‌داند. هر چند که در این حدیث، عید انگاشتن نوروز نفی شده است، چنین امری نشان از نفی اصل بزرگداشت نوروز آنهم با توجه به مناسبت های مهم ذکر شده در روایت امام صادق(ع) نیست.
با محور قرار دان روایت معلی بن خنیس به تفصیل از سیمای نوروز یاد می کنیم.
الف- اهمیت پاسداشت
معلی در گزارش خود چنین نقل می کند:
در صبحگاه روز نوروز به حضور امام صادق(ع) شرفیاب شدم، حضرت از من پرسید: معلی آیا از امروز چیزی می دانی؟
گفتم : خیر. لیکن عجم ها(ایرانیان) امروز را بزرگ می دارند و به همدیگر تبریک می گویند.
امام فرمود: همانا گرامیداشت امروز به سبب وقایعی است که برای تو بازگو می کنم.
من از این سخن امام خرسند شدم و اشتیاق خود را برای شنیدن کلام امام ابراز داشتم و از ایشان خواستار بیان آن شدم. حضرت درباره سیمای نوروز به نمونه هایی از حوادث انجام شده اشاره فرمودند، از جمله موارد زیر را بیان داشتند:
1.  پیمان ستاندن خداوند
هو الیوم الذی اخذ الله فیه میثاق العباد ان یعبدوه و لایشرکوا به شیئا و ان یدینو الرسله وحججه و اولیائه:
خداوند از بندگان خود پیمان ستاند که تنها او را پرستش کنند و پیزی را شریک او قرار ندهند و پیرو رسول او وحجج الهی و اولیائش باشند.
2.  آغاز تابش خورشید
هو اول یوم طلعت فیه الشمس : نخستین بار خورشید در آن روز طلوع کرد.
3.  استقرار کشتی نوح
هو الیوم الذی استوت فیه سفینه نوح علی الجودی: کشتی نوح بر کوه جودی قرار یافت.
4.  بت شکنی ابراهیم
هو الیوم الذی کسر فیه ابراهیم اصنام قومه: ابراهیم خلیل بت های قومش را در هم کوبید
5.  نزول جبر
هو الیوم الذی هبط فیه جبرییل(ع) علی النبی(ص) : جبرییل بر پیامبر خاتم فرو آمد.
6.  پاکسازی بت های قریش
هو الیوم الذی حمل فیه رسول الله(ص) علیا(ع) علی منکبیه حتی رمی اصنام قریش من فوق البیت الحرام: رسول خدا (ص) علی(ع) را بر روی شانه اش قرار داد تا او بت های قریش را از روی خانه خدا به زیر افکند.
7.  بیعت با امیر مومنان(ع)
هو الیوم الذی اخذ فیه النبی(ص)، لاَمیرالمومنین(ع) العهد بغدیر خم فاقرو واله بالولایه فطوبی لمن ثبت علیها والویل لمن نکثها : پیامبر خدا(ص) برای امیر مومنان(ع) در غدیر خم، عهد و پیمان ستاند، و در آن روز بر ولایت علی اقرار کردند. خوشا بر آنان که بر ولایت او استوار ماندند و بدا به حال کسانی که آن پیمان را شکستند.
8.  ظهور مهدی(ع)
هو الیوم الذی فیه یظهر قائمنا اهل البیت و ولاه الامر و یظفره الله بالدجال و ما من یوم نیروز الا و نحن نتوقع فیه الفرج لانه من ایامنا حفظه
الفرس و ضیعتموه: نوروز روزی است که در آن قائم آل محمد(ع) ظهور می کند و خداوند او را بر دجال پیروز می گرداند. هیچ نوروزی نیست جز آنکه ما در آن فرج او را انتظار می کشیم. نوروز از ایام ما می باشد. ایرانیان آن را بزرگ داشتند و شما (عرب ها) آن را ضایع ساخته، کوچک شمردید.
گویا پذیرش این فرمایش برای گروهی سخت می نمود که امام صادق(ع) چنین بیان داشت:
لایعرف سببها الا الراسخون فی العلم و هو اول یوم من سنه الفرس: سبب اش را جز ریشه داران در دانش کسی نمی داند و نوروز همان روز نخست سال ایرانیان است.
ب- آداب نوروزی
برای نوروز آداب خاصی را بر شمرده اند . در پرتو فرمایش امام صادق(ع) به جز نماز نافله مخصوصی که در این روز می توان خواند، عمل به توصیه های ذیل نیز شایسته است.
اذا کان یوم النیروز فاغتسل و البس انظف ثیابک و تطیب باطیب طیبک: در روز نوروز غسل بنما و پاکیزه ترین لباس هایت را بر تن نما و خویش را با بهترین عطرهایت خوش بو کن.
ج- پیام نوسازی
روایت امام صادق (ع) بر محور«توحید»، «نبوت»، «امامت» و سرانجام «حاکمیت عدالت» استوار است، شاخصه هایی که بشر را به نوسازی و تحول سوق می دهد و مقاطع مختلف زندگی در پرتو دگرگونی و بهتر شدن را بهاری می سازد و تلاقی آن با بهار طبیعت نیز به نوعی هدایت گر آدمی است. با توجه به این نقش ویژه «نوروز» می توان سخن از مبارک بادی نیز راند و آن را پاس داشت و آن را منهای مسایل پیرامونی و خرافی که در گذر زمان بدان آویخته است، در نظر داشت و فرهنگ اصیل ایرانی را نیز حفظ کرد.
روایت دوم از پیامبر(ص) درباره نوروز:
همچنین «ابن عباس» از پیامبر اکرم(ص) نقل مى کند که پیامبر اکرم(ص) نوروز را نام و اسم على(ع) مى داند و ایشان مى فرمایند: در میان ایرانیان اسم على(ع) نوروز است یعنى ایرانیان در زمان هاى گذشته على را به نام نوروز مى شناخته اند و عید بزرگ خود را متبرک و متصف به نام على(ع) کرده اند هرچند حقیقت و مقصود این عید چیزى غیر از على(ع) و اولاد آن حضرت نمى باشد.
پیداست که این یک پیام بزرگ داشت و آن این که از اول خلقت و آغاز حیات اولاد آدم(ع) على (ع) را به عنوان وصى و کامل کننده دین پیامبر آخرالزمان مى شناختند و به او اعتقاد داشته‏اند.
نوروز سند افتخار ایرانیان
آن نوروزى که ایرانیان آن را از قدیم الایام حفظ کرده اند، غیر از همان عید نوروز معروف و مشهور چیز دیگرى نیست.
شاید کسانى که جلوس جمشید به پادشاهى‏ و یا ورود او را به آذربایجان‏ را علت پیدایش نوروز مى دانند همین مطلب را در نظر داشته اند یعنى چون تجدید آئین ایزد پرستى در روزگارى که صابئیت حتى پادشاه زمان را هم به پیروى از خود وادار کرده بودند، در نظر مردم بسیار با اهمیت و بزرگ جلوه کرد آن روز را نوروز خواندند و همین باعث شد، کسانى که اطلاع دقیقى از تاریخ پیدایش نوروز نداشتند، آن روز را علت پیدایش نوروز بدانند غافل از این که نوروز از زمان حضرت آدم(ع) موجود بوده است.
در واقع منظور از خواندن چنین ایامى به «نوروز» نه این بوده که آنها این امر را منشإ پیدایش نوروز بدانند، بلکه فقط خواسته اند، اهمیت و عظمت آن روز را بیان و معرفى کنند.
بنابراین با کمى دقت به این نتیجه مى رسیم که احادیث، نوروز را به روزى که براى تمام انسانها روزى نو و تازه است تفسیر کرده اند نه روزى نو و تازه براى هر فردى که در طول شب و روز فردى مومن و موفقى بوده است، یعنى احادیث همانطور که از مواردى که برشمرده اند، به دست مى‏آید به افراد و جزئیات زندگى روز مره آنها نظرى ندارند، بلکه به تحولات اجتماعى و سیاسى که به تمام انسانها و عقاید آنها حکومت دارد، نظر داشته و نوروز را از این حیث و جهت تعریف و تفسیر مى کند.
همزمانی نوروز و غدیر در اشعار هاتف:
هاتف شاعر دوره زندیه درباره همزمانی نوروز و غدیر می گوید:« همایون روز نوروز است امروز و به فیروزی/ بر اورنگ خلافت کرده شاه لافتی ماوا.»
در نوروز خطابه غدیر( خطابه کامل حضرت محمد(ص) در روز غدیر را بخوانیم:
متن فارسی خطابه غدیر ( فرمت: PDF
[caption id="attachment_445" align="alignnone" width="300" caption="نوروز"]نوروز[/caption]
اینجا را کلیک کنید تا تصویر را با بزرگترین اندازه ببینید
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۸۸/۱۲/۲۸
page24 حاج علی

نظرات  (۴)

۲۹ اسفند ۸۸ ، ۰۴:۲۷ عاطفه صادقی
سلام
امیدوارم حالتون بهتر باشه،مخصوصا سال جدید رو با دندان درد شروع نکنید!!
پیشاپیش عید رو تبریک میگم و دعا میکنم خداوند حال سال 1389 رو برای شما و خانوادتون احسن الحال رقم بزنه.
از مطلبتون ممنون. استفاده کردم. 
۲۹ اسفند ۸۸ ، ۰۴:۲۷ عاطفه صادقی
سلام
امیدوارم حالتون بهتر باشه،مخصوصا سال جدید رو با دندان درد شروع نکنید!!
پیشاپیش عید رو تبریک میگم و دعا میکنم خداوند حال سال 1389 رو برای شما و خانوادتون احسن الحال رقم بزنه.
از مطلبتون ممنون. استفاده کردم. 
سلام
نوروز 1389 رو به شما دوست عزیز تبریک عرض می کنم
مطلب جالبی بود و جالب تر این که تهران گزارشی رو کار نکرد که دیروز اصفهان زیبا مانند اون رو کار کرده بود و اون برسی نوروز سه هزار سال قبل با نوروز زمان شاه عباس و نوروز 1389 بود
جالب تر این که من نوروز جهانی شده رو با نوروزی که الان برگزار می کنیم برسی کرده بودم
تهرانه دیگه بگزریم
خودت خوبی بیابون گرد
سلام
نوروز 1389 رو به شما دوست عزیز تبریک عرض می کنم
مطلب جالبی بود و جالب تر این که تهران گزارشی رو کار نکرد که دیروز اصفهان زیبا مانند اون رو کار کرده بود و اون برسی نوروز سه هزار سال قبل با نوروز زمان شاه عباس و نوروز 1389 بود
جالب تر این که من نوروز جهانی شده رو با نوروزی که الان برگزار می کنیم برسی کرده بودم
تهرانه دیگه بگزریم
خودت خوبی بیابون گرد

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی